Kako da znate da li vam prisluškuju telefon i šta da radite ako je to slučaj?!

Iako je teško otkriti, postoji nekoliko načina da se utvrdi da li vaš pametni telefon neko nadgleda.

Sve radimo na našim telefonima. Bilo da se radi o skrolovanju na društvenoj mreži Instagram, kupovini na internetu, slanju e-pošte ili prenošenju naših najdubljih tajni. Ovo može učiniti vaš telefon visoko cijenjenom metom zlonamjernog softvera – jer šta ako hakeri prikupljaju vaše informacije i prisluškuju vaše razgovore? Kako možete znati da li se vaš telefon prisluškuje?

1. Neobični zvuci tokom poziva

Ako čujete zujanje, pulsirajuću statiku, škljocanje ili pištanje, to mogu biti znaci da se vaši pozivi snimaju. Neko je mogao da podesi prosljeđivanje poziva bez vaše dozvole ili je na uređaju možda zlonamjerni softver za snimanje poziva.

2. Baterija vam se prazni i telefon se često pregrije

Da li se vaš telefon često pregrijava i baterija se brzo prazni bez očiglednog razloga? Ovo se može desiti prilikom striminga videa ili igranja igrica tokom dužeg vremenskog perioda. Ali, ako se to dešava kada bi uređaj inače trebalo da miruje, to može biti zlonamerni softver koji stalno šalje podatke onome ko prati vaš telefon. Idite do podešavanja na telefonu i pogledajte koje aplikacije najviše troše bateriju. 

3. Hakovane kamere i mikrofoni 

Provjerite da li se kamera ili mikrofon nasumično uključuju. Ako se lampica kamere uključi kada niste otvorili aplikaciju koja koristi kameru, telefon bi mogao biti hakovan. Neki zlonamjerni softver dozvoljava hakerima da pristupe kameri čak i bez uključivanja svjetla, tako da uvijek kopajte dublje.

4. Provjerite profile za upravljanje uređajima

Ako neko daljinski pristupa vašem telefonu, profil za upravljanje uređajem može biti zakopan u meniju podešavanja telefona. To nije nešto što biste inače primjetili, osim ako niste posebno upućeni u tehnologiju. Na iPhone uređajima idite na Podešavanja> Opšte postavke> VPN i upravljanje uređajima .

Ako ovdje postoji profil, pogledajte da li se može ukloniti. Haker ga je možda podesio tako da profil zahtijeva šifru za brisanje. Ako je to slučaj, fabričko resetovanje bi trebalo da riješi problem.

5. Provjerite da li se vaši pozivi prosljeđuju!

Ako je vaš telefon prisluškivan, to može značiti da se pozivi i poruke prosljeđuju na drugi uređaj. Provjerite da li je ovo podešeno korištenjem kodova interfejsa čovjek-mašina (MMI), koji će pomoći da se otkrije i prekine svako neovlašteno prosljeđivanje.